Stávající vývoj obchodování v globálním rozsahu na finančních trzích a zejména pak na akciovém trhu již od začátku devátého obchodního týdne letošního roku 2020 vykazuje obchodní trend medvědího trhu. Tento rozsáhlejší pokles cen některých komodit, zejména pak ropy a některých světových měn. Také došlo k poklesu cen akcií, což je dle analytiků makléřských společností a finančních stratégů přičítáno silnému tlaku z obav investorů na základě neustále se rozšiřujícího smrtelného viru, koronaviru Clovid-19 prakticky již téměř po celém světě. Ohniskem nákazy tímto virem je Čína, kde již v závěru loňského roku 2019 se vyskytly první příznaky tohoto vysoce nebezpečného smrtelného virového onemocnění. Za zhruba dva uplynulé měsíce pak došlo k infikaci dalších zemí a to prakticky na všech kontinentech světa.
V důsledku ekonomických dopadů způsobených tímto koronavirem, kdy došlo k značnému omezení výroby v Číně a tím spojeným vlivem na globální ekonomiku, nastaly výrazné obavy investorů z dalšího a dynamičtěji se rozrůstajícího zpomalení globální ekonomiky. Na základě těchto skutečností oslabil zájem investorů o akciové trhy a například americký akciový trh dle ukazatelů svých hlavních akciových indexů uzavřel v pokračujícím poklesu cen akcií, kdy v úterý dne 25.2.2020 uzavřel akciový index DJIA tento obchodní den s bodovou ztrátou ve výši – 3,15 % bodů. Evropský akciový trh zaznamenal také pokračující poklesovou tendenci a například německý akciový index DAX dne 25.2.2020 uzavřel s další pokračující ztrátou bodového stavu ve výši – 1,88 % bodů a to po pondělním poklesu dne 24.2.2020, která dokonce překročila denní ztrátu lehce nad – 4 % bodů. Aktuálně pak v průběhu stávajícího obchodního dne 26.2.2020, zhruba v čase 12:23 CET tento německý akciový index DAX nadále vykazuje pokračující sestupnou tendenci a to s dosavadní denní ztrátou bodové hodnoty ve výši – 1,70 % bodů.
Podle sdělení ekonomických zpravodajů CNN toto velmi podobně vypadající chřipkové onemocnění označované jako Clovid-19, avšak s fatálními důsledky v podobě končící smrtí pacienta a to v nikoliv již jen ojedinělých případech by mohlo vyvolat skutečnou epidemiologickou pandemii po celém světě, avšak podle mínění ekonomických odborníků ekonomická pandemie již způsobena pod vlivem obav investorů z důsledků a dopadu tohoto viru na globální ekonomiku de facto již byla. „Možná se tomu zatím neříká zdravotní pandemie, ale už je to ekonomická pandemie,“ řekla CNN hlavní ekonomka Grant Thornton Diane Swonková. Dopady obav investorů a samotný efekt vlivu koronaviru na globální ekonomiku se nevyhnul ani širší ekonomice USA a to zejména akciovém trhu. Centrální banka Fed (Federal Reserve System) podle mínění analytiků zřejmě bude muset přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb.