V současné době se investoři vyjma tradičního zhodnocování na komoditním a akciovém trhu prostřednictvím aťuž ropy či zlata nebo akcií těžařských společností, zaměřili na trh s tak zvaně strategickými surovinami. Jednou takovou velmi významnou strategickou surovinou je kobalt (Co), který se používá pro výrobu akumulátorů, obecně pak pro zlepšení vlastností slitin a dále pak při průmyslovém zpracování a to zejména k barvení skla a keramiky. Zejména význam kobaltu pro výrobu elektrických akumulátorů v době rozvoje a sílícího tempa výroby elektromobilů jejichž pohon je výhradně závislý na elektrické energii z bateriových článků auto akumulátoru činí z kobaltu velmi významnou strategickou suroviny a poptávka po něm každoročně vzrůstá spolu s jeho cenou.
Miliardáři v čele s Bilem Gatesem a Jeffem Bezosem podporují start-up KoBold Metals. Společnost se zaměřila na hledání nových zdrojů kobaltu, který se používá do baterií v elektromobilech a momentálně jde o nejžádanější komoditu světa. Nová firma KoBold věří, že na planetě Zemi existují významné a stále ještě neobjevené zdroje kobaltu. Vyhledat tato místa se společnost rozhodla pomocí počítačových algoritmů. Start-up KoBold získal finance od investiční firmy Andreessen Horowitz. Další, kdo do firmy vložil svůj kapitál je, fond Breakthrough Energy Ventures (BEV), který financuje Gates a desítka dalších magnátů, například Jeff Bezos, Ray Dalio nebo Michael Bloomberg. Zakladatelé firmy KoBold Metals se domnívají, že zvládnou objevit nové naleziště kobaltu díky databázi geologických dat, kterou budují, a to díky algoritmu hledající signály naznačující zvýšenou koncentraci kobaltu. Firma uvádí, že v podstatě vytváří Google mapy pro zemskou kůru.
Na základě tohoto velmi výrazně zvýšeného zájmu o kobalt, ale dále i lithium a další vzácné kovy v době rozvoje elektromobility došlo prakticky za posledních deset let k mnohonásobnému zvýšení ceny kobaltu (Co) a jen v roce 2017 meziroční nárůst ceny představoval zvýšení o 129 procent. Federální institut pro geovědu a přírodní zdroje avizoval v polovině roku 2018 nedostatek kobaltových zásob, které jsou esenciálním prvkem pro výrobu baterii: Zpoždění v rozšiřování dolů a další zpracování může podle Federálního institutu vést k významným problémům v zásobování. A právě z tohoto hlediska je o tuto strategickou surovinu výrazný zájem a to nejen z řad výrobců akumulátorů, ale zejména investorů, kteří participují na zvýšené poptávce a rostoucí ceně formou vlastní investiční příležitosti a to zejména prostřednictvím akcií společností zabývající se těžbou, zpracováním či obchodem s kobaltem.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat pokračující boom tzv. kobalt rally během začátku letošního podzimu roku 2020, avšak k výraznému zhodnocení zejména prostřednictvím akciových titulů společností zabývající se výrobou, těžbou a zpracováním kobaltu popřípadě společností zabývající se přímo výrobou akumulátorů se očekává následně a to již v závěru letošního roku 2020. Ovšem pro investory očekávající své zhodnocení platí zcela jasná pravidla, která právě přiblížili ve svých investičních poznámkách tito odborníci z makléřských a investičních společností. V jejich poznámkách nejde o nic jiného než o časově ohraničený obchod, který je založen s ohledem na maximální profit na včasném nákupu investičního nástroje. V případě kobaltu pak jde o datum zhruba okolo 25.srpna letošního roku 2020, kdy jednotlivé společnosti musí včas nahlásit své požadavky na odběr této strategické suroviny, čímž je pevně limitován obchod s kobaltem a nákup investičních nástrojů do zhruba 25.8.2020 neb po tomto datu se očekává výrazné zvýšení jeho ceny a pozdější nákup investičních nástrojů tak snižuje míru zisku, míní tito experti.